MP2K.PL - kompendium wiedzy o rowerkach biegowych
Jak wybrać rowerek biegowy?
Jaki rowerek biegowy będzie najlepszy dla mojego dziecka? Przed takim dylematem staje każdy rodzic, który zdecydował się na zakup biegówki dla swojego malucha. Oto kilka rad, które na pewno ułatwią wybór.
Rower biegowy jest najlepszym „pierwszym” rowerkiem dziecka. Jego konstrukcja czyli odpowiednio wyprofilowana rama, nisko osadzone siodełko i małe koła, umożliwia korzystanie z takiego pojazdu dzieciom już od 18 miesiąca życia. Maluchy ćwiczą na nim zmysł równowagi, poprawiają koordynację ruchowo-wzrokową i przygotowują się do jazdy w przyszłości na większym rowerze z pedałami. Ale przede wszystkim doskonale się bawią. Z rowerka biegowego dziecko może korzystać w domu i poza nim. Dobrze sprawdza się nawet na nierównej nawierzchni. Wysokość siedzenia w rowerkach biegowych dla dziecka w wieku około 2 lat to 35-40 cm. Porównanie parametrów rowerków biegowych można znaleźć na tej stronie.
Rama drewniana czy metalowa?
Kupując rowerek biegowy warto zwrócić uwagę na to, z czego została wykonana jego rama. Na rynku dostępne są na przykład biegówki z ramami z tzw. kompozytu. To niezwykle lekki i trwały materiał - rowerki kompozytowe ważą nawet poniżej 2 kg. Ale są równocześnie najdroższe. Nieco cięższe, ale ciągle bardzo lekkie, bo bo ważące ok. 3 kg, są rowerki drewniane, równocześnie tańsze od kompozytowych. Wbrew obawom niektórych rodziców, drewniana biegówka bez problemu wytrzyma ciężar dziecka. Nie zawsze jednak ma ona możliwość regulacji wysokości siodełka oraz kierownicy. Najcięższe są rowerki metalowe. Ważą około 4 kg, ale dają możliwość regulacji, więc taki rowerek będzie służył dziecku dłużej – nawet do skończenia przez nie pięciu lat. Rowerki metalowe są również bardziej od drewnianych biegówek odporne na wodę. Rowerki kompozytowe i metalowe mają większy niż drewniane promień zwrotu kierownicy oraz przedniego koła, co ułatwia manewrowanie nimi.
Opony piankowe czy pompowane?
Rowerki biegowe mogą mieć pełne opony piankowe lub gumowe pompowane. Te piankowe są na tyle lekkie, że nie zwiększają w istotny sposób wagi samego pojazdu. Są również bardzo trwałe i rzadko ulegają przebiciu. Ale równocześnie mają słabszą amortyzację i przyczepność do podłoża. Opony pompowane dużo lepiej amortyzują rowerek i pewniej trzymają się podłoża, więc dziecku łatwiej poruszać się na nich po nierównym terenie. Ale minusem jest większa waga oraz konieczność pompowania i możliwość przebicia takiej opony.
Wyposażenie dodatkowe
Wybierając rowerek biegowy, warto zwrócić uwagę również na jego wyposażenie. Sprawdźmy na przykład, czy wybrana biegówka na hamulec na tylnym kole. Wielu producentów i sprzedawców twierdzi co prawda, że nie jest on potrzebny, bo maluchy hamują nogami. Takie rozwiązanie jednak przydaje się, gdy rowerek osiąga dużą prędkość, na przykład podczas zjazdów z górki, za którymi wiele dzieci przepada. Warto nauczyć malucha, jak się posługiwać hamulcem. Przydatny bywa również tzw. ogranicznik skrętu kierownicy, który ma zapobiec gwałtownemu, niekontrolowanemu skrętowi podczas szybszej jazdy. Jazda na biegówce z taką funkcją jest bardziej stabilna. Najmłodszym dzieciom, które dopiero uczą się jeździć, dużo łatwiej się poruszać na rowerze z takim ogranicznikiem. Przydatna jest również miękka gumowa, odpowiednio wyprofilowana osłona na kierownicę, która zapobiega ześlizgiwaniu się rączek.
Dobrze wybrany rowerek będzie dobrze i długo służył maluchowi. Sprawi mu wiele radości i ułatwi naukę jazdy a w przyszłości przesiadkę na „dorosły” rower.