MP2K.PL - kompendium wiedzy o rowerkach biegowych
Rowerek biegowy czy zwykły?
Maluchy szybko wyrastają z wózków, uczą się chodzić i wyruszają na podbój świata. Robią to najpierw niepewnym krokiem własnych nóżkach a potem na rowerkach. Jaki rowerek będzie najlepszy dla małego smyka?
Naukę jazdy na rowerze dziecko może zacząć już, gdy ma 18 miesięcy. To wspaniała zabawa, a przy tym cenna dawka ruchu, połączono z ćwiczeniem równowagi oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej. Maluch jeżdżąc uczy się przewidywać i planować. Ma również okazję oswoić się z zasadami ruchu drogowego. Jaki rowerek będzie dla niego najlepszy – biegowy czy tradycyjny z pedałami i bocznymi i kółkami?
Równowaga – to nie takie proste!
Jazda na rowerze wymaga przede wszystkim umiejętności zachowania równowagi. Nie jest to proste, stąd w dwukołowcach dla najmłodszych doczepia z boku małe, najczęściej plastikowe kółeczek. Taka jazda jest prostsza, ale niestety nie sprzyja ćwiczeniu zmysłu równowagi. Po odczepieniu bocznych kółek większość dzieci nadal ma problemy ma problemy z utrzymaniem równowagi. Nauka jazdy zaczyna się praktycznie od nowa. Dodatkowo rowerki z bocznym podparciem często są ciężkie i podjazd pod górę wymaga od dziecko włożenia sporego wysiłku. To wszystko mogła zniechęcać malucha do nauki jazdy i rowerka w ogóle. Dodatkowym atutem rowerków biegowy jest to, że ważą – nawet poniżej 2 kg w przypadku biegówek z kompozytu. Dla porównania podobnej wielkości rowerek tradycyjny z bocznymi kółkami to ciężar dochodzący nawet do 9 kg.
Dlaczego biegówka?
Niejeden maluch chętniej niż z rowerka z bocznymi kółkami korzysta z jeździka, które wprawia w ruch odpychając się nogami do ziemi. Może właśnie to spostrzeżenie zainspirowało producentów i handlowców do wprowadzenia na rynek rowerków biegowych. Nie mają one pedałów, a dziecko siedząc jak siodełku, odpycha się nogami. Biegówka nie ma pedałów ani bocznych kółek. Rowerki biegowe w przypadku większości maluchów sprawdzają się znacznie lepiej niż dwukołowce z bocznymi kółkami. Prosta i lekka konstrukcja sprawia, że dziecko nie ma problemów z kierowaniem biegówką. Zamiast wkładać ogromną energię w pedałowanie, wykorzystuje ją na odpychanie się, podpieranie oraz hamowanie za pomocą nóg. Dziecko, które w wieku 4-5 lat z rowerka biegowego przesiada się na tradycyjny rower z pedałami, bardzo często od razu jeździ samodzielnie. Nie ma również problemu z utrzymaniem prawidłowej sylwetki, ponieważ na biegówce siedzi prosto, podczas gdy rowerek z bocznymi kółkami wymusza postawę lekko pochyloną.
A może odkręcić boczne kółka?
Wielu rodziców wpada na pomysł, aby w pewnym momencie odkręcić boczne kółka w tradycyjnym rowerku i obniżyć siodełko. Ma to na celu przyspieszenie nauki jazdy na dwóch kółkach. Niestety, w przypadku młodszych dzieci, do 4 lat, ten sposób się nie sprawdza, ponieważ siodełko jest zamontowane na takiej wysokości, że nie sięgają one nogami do ziemi. Dodatkowo, ze względu na ciężar tradycyjnego rowerka, nawet po odkręceniu pedałów nie może on konkurować z biegówką, jeśli chodzi o lekkość prowadzenia i manewrowania.
Rowerek biegowy gwarantuje dziecku doskonałą zabawę, podczas której szybko i bez stresu uczy się ono jeździć. A umiejętność tę zdobywa o wiele szybciej niż na rowerze z bocznymi kółkami.